
Czy scrollowanie social mediów stało się naszym codziennym nawykiem? Grupa licealistów z Torunia postanowiła coś z tym zrobić. Uczniowie klasy drugiej Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z koleżanką z Zespołu Szkół nr 2 w Rypinie stworzyli projekt ON life, który zachęca młodych ludzi do oderwania się od ekranów i znalezienia pasji w realnym świecie. W tym celu stworzyli własną wyszukiwarkę zajęć dodatkowych na terenie Torunia. Ich innowacyjny projekt pomaga znaleźć zajęcia dopasowane do zainteresowań oraz preferencji użytkownika.
Problem, który dostrzegli młodzi
Pomysł na projekt narodził się z codziennych obserwacji. Wszechobecne ekrany stały się nieodłącznym elementem życia – w szkołach, komunikacji miejskiej, a nawet podczas wspólnych spotkań. Zauważając skalę problemu, postanowili działać i stworzyli rozwiązanie, które pomoże innym spędzać czas w bardziej wartościowy sposób.
Jak działa ON life?
Głównym narzędziem projektu jest wyszukiwarka zajęć na stronie ontorun.pl, dzięki której mieszkańcy Torunia i okolic mogą znaleźć spersonalizowane aktywności rozwijające ich pasje. Oferta obejmuje szeroki zakres zajęć – od sportu, przez sztukę, po naukę. Strona internetowa pozwala użytkownikom łatwo odnaleźć inspirujące alternatywy dla spędzania czasu w telefonie. Poza głównym narzędziem, jakim jest wyszukiwarka, na stronie można znaleźć również materiały dotyczące profilaktyki w walce z fonoholizmem oraz wyniki badań przeprowadzonych przez uczniów wśród mieszkańców Torunia.
Choć paradoksalnie to właśnie Internet stał się narzędziem projektu, jego celem jest zachęcenie do aktywnego życia poza ekranem.
Problem nie tylko młodych
Uzależnienie od telefonu, ale też chęć do rozwoju, występuje wśród wszystkich, nie tylko wśród młodzieży. ON life nie pozostaje wobec tego obojętne. Na ich stronie można znaleźć zajęcia dla osób w każdym wieku: dzieci, dorosłych czy seniorów!
Nie tylko Internet – realne działania
ON life to znacznie więcej niż platforma internetowa. Licealiści nawiązali współpracę z organizatorami zajęć dodatkowych w Toruniu, aby poszerzyć dostępne możliwości. Współpracują także z lokalną kawiarnią Fonte, gdzie przekazali stworzoną przez siebie grę karcianą mającą dawać gościom ciekawe tematy do rozpoczęcia rozmowy. Karty, jak i cała gra, są w pełni zaprojektowane przez nich. Planują także kolejne akcje społeczne i partnerstwa, które pomogą w zwalczaniu problemu uzależnienia od smartfonów.
Co dalej z ON life?
Projekt spotyka się z dużym zainteresowaniem, a jego twórcy mają nadzieję, że stanie się inspiracją dla innych miast. Dzięki pokazaniu ciekawych alternatyw młodzi ludzie mogą łatwiej ograniczyć czas spędzany w sieci i odnaleźć pasje, które wzbogacą ich codzienność.
Czy ON life zmieni sposób, w jaki (młodzi) ludzie spędzają wolny czas? Przyszłość pokaże, ale jedno jest pewne – licealiści z Torunia już teraz udowodnili, że chcą i potrafią wpływać na rzeczywistość.
Projekt ON life jest inicjatywą tworzoną w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii".
Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK jest jednym z podmiotów, który wspiera projekt.
Zachęcamy do obserwowania strony www, profilu na Facebooku oraz Instagramie projektu.