UMK na Kongresie i Gali Sportu Akademickiego 2024.
Tomasz Górzyński - p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK - reprezentował nasz Uniwersytet podczas Kongresu i Gali Sportu Akademickiego, która odbyła się w Warszawie w dniach 23-25.10.2024 r. To wyjątkowe wydarzenie było miejscem inspirujących rozmów i dyskusji nad przyszłością sportu akademickiego w Polsce oraz sposobami, jakimi uczelnie mogą wspierać swoich studentów-sportowców w realizacji zarówno ich ambicji sportowych, jak i edukacyjnych.
Kongres rozpoczął się debatami o istotnych wyzwaniach, z którymi mierzą się studenci-sportowcy, a także o możliwościach, jakie uczelnie kreują, aby efektywnie wspierać ich rozwój na dwóch ścieżkach – akademickiej i sportowej. Dwutorowe programy wspierające łączenie edukacji i kariery sportowej stały się głównym tematem jednej z dyskusji panelowych, w której udział wzięli przedstawiciele UMK, Uniwersytetu Łódzkiego, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Każda uczelnia prezentowała swoje podejście do dwutorowego wsparcia sportowców, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i ambicji swoich studentów.
fot. Ewa Milun-Walczak | AZS
Tomasz Górzyński podkreślił znaczenie elastyczności i zrozumienia w podejściu do studentów-sportowców. Dyskusja na temat dwutorowości nie jest tylko teoretyczna – na UMK staramy się, aby każdy student-sportowiec miał możliwość wyboru najbardziej dopasowanego dla siebie modelu wsparcia. Nasi studenci mają szansę realizować swoją sportową pasję, jednocześnie kontynuując edukację na najwyższym poziomie, co w przyszłości umożliwia im odnalezienie się zarówno w życiu zawodowym, jak i sportowym.
W ramach warsztatów, które poprowadził Tomasz Górzyński, medaliści Akademickich Mistrzostw Świata mogli pogłębić swoją wiedzę na temat budowania tzw. „pozasportowej nogi”. Dyskusje te skłaniały do refleksji nad tym, jak ważne jest budowanie tożsamości poza sportem – jako student, kolega czy młody pasjonat. Silna tożsamość studenta może znacząco wspierać tożsamość sportowca, dając młodym ludziom większą pewność siebie i stabilność, która przekłada się także na ich występy na arenach sportowych. Doskonałym przykładem są osiągnięcia najlepszego studenta-sportowca UMK w Toruniu w roku akademickim 2023/2024, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Mirosława Ziętarskiego.
Kolejnym ważnym punktem programu była debata na temat potencjału rozwoju sportu akademickiego. Tomasz Górzyński, jako reprezentant UMK, miał możliwość uczestniczyć w panelu, który poruszał potencjał sportu powszechnego i Akademickich Mistrzostw Polski (AMP) oraz roli Lig Akademickich AZS w profesjonalizacji sportu na poziomie akademickim. Dyskusja dotyczyła także wyzwań, szans i zagrożeń związanych z obecnością profesjonalnych sportowców w rywalizacji akademickiej AMP oraz potencjału jakie niosą ze sobą inicjatywy związane z rozwojem Ligi Akademickiej. Tomasz Górzyński przedstawił swoje marzenia o dalszym rozwoju powszechnego sportu akademickiego w ramach AMP i tworzeniu warunków do profesjonalizacji sportu akademickiego w ramach Lig, które pozwolą młodym sportowcom rozwijać swoje pasje w zdrowy i zrównoważony sposób. Marzenia, które wpisują się w założenia przedstawione przez prowadzącego ten panel prof. Krzysztofa Wilde - Przewodniczącego Komisji ds. Sportu Akademickiego KRASP.
fot. Ewa Milun-Walczak | AZS
Kongres był także okazją do wysłuchania inspirujących opowieści medalistów olimpijskich - Radosława Zawrotniaka i Mirosława Ziętarskiego - w panelu prowadzonym przez Aleksandę Szutenberg z udziałem redaktora Piotra Chłystka pt. „Kto pracuje na medal olimpijski?”. Dyskutanci zgłębili temat wsparcia, który sportowcy otrzymują od swoich bliskich, trenerów, klubów i organizacji na drodze do olimpijskiego podium. Wielowątkowa dyskusja dotykała zarówno aspektów motywacyjnych, jak i praktycznych, pokazując, że droga do sukcesu sportowego to efekt działania wielu osób i organizacji, w tym uczelni wyższych.
fot. Ewa Milun-Walczak | AZS
Gala wieńcząca Kongres była niezwykle emocjonującym momentem, pełnym zasłużonych nagród i podziękowań dla osób, które od lat angażują się w rozwój sportu akademickiego. Zgromadzeni mieli zaszczyt oklaskiwać naszego wykładowcę i trenera AZS UMK Transbruk Toruń - Macieja Deręgowskiego, który za swoje 50 lat pracy dla Akademickiego Związku Sportowego został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Eugeniusza Piaseckiego. To wyróżnienie jest ukoronowaniem jego wieloletniej pracy z młodymi koszykarzami i nieocenionym wkładem w rozwój sportu akademickiego na UMK.
Gala przyniosła również wiele radości dla naszej uczelni dzięki sukcesom studentów, którzy reprezentowali UMK na arenach międzynarodowych. Mirosław Ziętarski został uhonorowany Złotym Gryfem AZS, a wioślarze Kinga Stałęga i Oskar Streich oraz kolarka Zuzanna Chylińska i szachistka Alicja Śliwicka za swoje osiągnięcia podczas Akademickich Mistrzostw Świata. Studenci-sportowcy zdobyli uznanie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka, władz AZS oraz wszystkich obecnych na Gali. Ich ciężka praca i oddanie dla sportu są nie tylko powodem do dumy, ale również inspiracją dla rozwoju Programu Kariery Dwutorowej student-sportowiec na UMK w Toruniu.
Kongres i Gala Sportu Akademickiego 2024 były wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, a także do wyrażenia naszej wdzięczności dla tych, którzy nieustannie wspierają sport akademicki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, nagrodzonym i organizatorom tego wyjątkowego wydarzenia! Dzięki ich pracy i zaangażowaniu studenci-sportowcy mogą rozwijać swoje pasje i ambicje na najwyższym poziomie w duchu akademickiej rywalizacji i współpracy.
Nagroda im. Eugeniusza Piaseckiego przeznaczona jest dla szczególnie wyróżniających się nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów pracujących w szkołach wyższych i jednostkach organizacyjnych AZS, którzy są związani ze środowiskiem akademickim przez minimum 15 lat. Nagroda została ustanowiona przez Zarząd Główny AZS w 1986 roku i stanowi ją plakietka z podobizną Eugeniusza Piaseckiego, który na początku XX wieku był teoretykiem i propagatorem wychowania fizycznego w Polsce.
Nagrodę Złotego Gryfa AZS ustanowił Zarząd Główny AZS w 1999 roku - w roku jubileuszu 90-lecia AZS w Polsce. To najważniejsze wyróżnienie naszego stowarzyszenia przyznawane przede wszystkim sportowcom, którzy zdobyli najwyższe laury igrzysk olimpijskich. Autorem statuetki - tarczy AZS - jest Andrzej Renes, artysta rzeźbiarz.