Szach i mat!

Kobieta w okularach gra w szachy.
Alicja Śliwicka zasiliła szeregi tegorocznej Olimpiady Szachowej zwyciężając 4 z 9 starć. fot. Maria Emelianova/Chess.com

Dwa tygodnie intelektualnych zmagań - czyli 45. Olimpiada Szachowa.

W dniach 10-23. września w Budapeszcie zawodnicy z całego świata zmierzyli się ze sobą w potyczkach szachowych podczas 45. Olimpiady Szachowej. W gronie reprezentacji biało-czerwonych znalazła się Alicja Śliwicka - studentka architektury informacji.

Alicja wystąpiła łącznie w 9 rozgrywkach, z których przegrała tylko jedną, 3 zremisowała, a aż 4 wygrała. W rundzie pierwszej, drugiej oraz czwartej i piątej pewnie zdobywała zwycięstwa, pokonując szachistki z Panamy, Brazyli, Rumunii i Turcji. Rundy 6, 7 i 8 okazały się być dla Alicji bardziej wymagające. W tych starciach zremisowała z reprezentantkami Chin, Ukrainy oraz Indii - tegorocznymi zwycięzcami w kategorii OPEN i kobiet. Ostatnia dla Alicji runda - dziewiąta, w której wylosowała przeciwniczkę z Kazachstanu, okazała się być pierwszą i jedyną przegraną tegorocznej Olimpiady.

Ostatecznie polska reprezentacja kobiet zajęła 9. miejsce zdobywając łącznie 16 punktów, natomiast w kategorii OPEN Panowie uplasowali się na 22. pozycji z 15 punktami na koncie.

Olimpiada szachowa to międzynarodowy drużynowy turniej szachowy organizowany przez Międzynarodową Federację Szachową (FIDE) w cyklu dwuletnim od 1927 roku. W turnieju uczestniczą reprezentacje narodowe, nominowane przez narodowe związki szachowe zrzeszone w FIDE. Tegoroczna, 45. edycja odbyła się w Budapeszcie. Polacy wywalczyli na niej 9. miejsce w kategorii kobiet oraz 22. w kategorii OPEN.

Alicja Śliwicka (ur. 01.09.2001) - studentka architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych oraz uczestniczka Programu Kariera Dwutorowa. Złota i brązowa medalistka Akademickich Mistrzostw Świata w rozgrywkach umysłowych w Entebbe w Ugandzie (2024). Uczestniczka 45. Olimpiady Szachowej w Budapeszcie, gdzie zasiliła szeregi reprezentacji Polski kobiet, która zakończyła rozgrywki na 9. miejscu (2024).