Potrójne złoto

Fot. Źródło: https://www.instagram.com/p/C_q1QMOgFsY [dostęp 19.09.2024] fot. Instagram: @konrad.waliniak

Konrad Waliniak został zdobywcą trzech złotych medali w ramach 25. Grand Prix Prostějov - Memorial of Otmar Malecek 2024.

Konrad - student architektury informacji - koniec miesiąca może zaliczyć z pewnością do sukcesów i to niemałych. W dniach 30-31. sierpnia w czeskim Prościejowie wywalczył aż trzy złote medale. Pierwszy zdobył w wyścigu punktowym, drugi w madisonie - i to tego samego dnia, a trzeci w omnium, gdzie uzyskał łącznie 154 punkty.

Otmar Malecek (ur. 21.6.1967, zm. 23.9.1998)
Kolarstwo było ulubionym sportem Otmara od 10 roku życia. Po krótkim zainteresowaniu biegami na orientację ostatecznie wybrał kolarstwo. Pod okiem trenerów Josefa Wintra i Jana Krc Juniora poznał tajniki taktyki wyścigowej. Później w ośrodku szkoleniowym opiekowali się nim trenerzy Jiri Kral i Josef Kratina senior. Jego pierwsze osiągnięcia miały miejsce w 1983 roku w kategorii młodzieżowej, kiedy to zdobył tytuł mistrza kraju na szosie, zajął drugie miejsce w jeździe na czas i trzy razy trzecie miejsce w mistrzostwach na torze. Na podstawie tych osiągnięć został przyjęty do krajowego centrum treningowego. W 1984 roku Otmar zajął 4. miejsce na mistrzostwach świata juniorów we Francji w wyścigu drużynowym. W 1985 roku zajął 8. miejsce w wyścigu punktowym. Następnie dołączył do reprezentacji mężczyzn. Na mistrzostwach świata w 1987 roku w Wiedniu przeżył małą sportową tragedię, kiedy po całym roku ciężkich treningów nie zakwalifikował się. Kolejny szok przyszedł na cztery dni przed wyjazdem na Igrzyska Olimpijskie. Otrzymał list o zastąpieniu go przez innego zawodnika, więc jego olimpijskie marzenie przepadło w jednej chwili. Jednak nawet po tych ponurych dniach w swojej karierze nie poddał się i później na mistrzostwach świata we Francji w 1989 roku zajął 5. miejsce w wyścigu drużynowym wraz z Soukupem, Buchtą i Baldrianem. Po trzech latach spędzonych w drużynie Dukla Praha przeszedł do drużyny Slusovice, ale problemy zdrowotne z kolanem nie pozwoliły mu na pełne treningi i starty. Mimo to udało mu się zdobyć mistrzostwo kraju w madisonie wraz z kolegą z drużyny Buchtą. Było to w 1991 roku. Niestety problemy z kolanem nasiliły się i musiał zakończyć karierę. Został trenerem w zespole SKC Prostejov. W 1996 roku pojawiły się poważne problemy zdrowotne. Przez prawie dwa lata walczył o życie. Zmarł na raka mózgu 23 września 1998 roku.
https://www.otmarmalecek.cz/en/ [dostęp 19.09.2024]

Konrad Waliniak (ur. 08.12.2004) - polski kolarz występujący w klubie GKS Cartusia Kartuzy. Student architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz uczestnik Programu Kariera Dwutorowa. Do jego niedawnych sukcesów należy m.in. zdobycie 4 medali w ramach Prague Summer Track (złoto, 2x srebro i brąz) (2024), złota w GP TUFO-VC Olomouckého (2024) czy 3. miejsca podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym w kategorii orlików w jeździe indywidualnej na czas (2024).