Kontakt ul. Św. Józefa 17, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 49 56
e-mail: ucs-sekretariat@umk.pl

Program Erasmus+ Sport – Winning in life, winning in sport

Zdjęcie ilustracyjne
Winning in life, winning in sport, w którym weźmie udział Uniwersytet Mikołaja Kopernika, to projekt europejski związany z prowadzeniem programów dwutorowych dla studentów-sportowców fot. fot. Andrzej Romański

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączył do beneficjentów programu Unii Europejskiej Erasmus+ Sport, którego ideą jest m.in. promocja sportu i aktywności fizycznej. Dzięki projektowi UMK rozwinie Program kariery dwutorowej student-sportowiec.

 

Erasmus+ w dziedzinie sportu to pomysł, dzięki któremu rozwija się ponadnarodowa sieć współpracy między organizacjami i instytucjami pracującymi ze sportowcami. Program pomaga m.in. w podnoszeniu jakości działań, transformacji i aktywnościach międzysektorowych. Organizacje mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, które pomoże im w rozwiązywaniu problemów społecznych i wyzwaniach związanych ze sportem.

Winning in life, winning in sport, w którym weźmie udział Uniwersytet Mikołaja Kopernika, to projekt europejski związany z prowadzeniem programów dwutorowych dla studentów-sportowców. Wśród beneficjentów programu, oprócz UMK, znalazły się także Margherita Sport e Vita Basket z Włoch, University of Malta, Aristotle University of Thessaloniki z Grecji oraz NYSA Sweden, które pełnią funkcję partnerów. Partnerem stowarzyszonym jest University of Latvia, a koordynatorem projektu będzie Andara Plus z Łotwy.

Projekt zakłada stworzenie akademickiego kursu pod nazwą "Umiejętności XXI wieku zdobyte podczas treningów i zawodów sportowych ze zintegrowanymi podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania w połączeniu ze sportem oraz innymi wskazówkami dotyczącymi kariery dwutorowej". W jego powstawaniu wezmą udział sportowcy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Przewidziane jest również opracowanie wytycznych na temat wdrażania kursu w uczelni wyższej oraz podręcznika o tym, jak wykorzystać program kariery dwutorowej jako narzędzie promocyjne. Powstanie również zestaw rekomendacji dotyczących specjalnego systemu emerytalnego dla zawodowych sportowców.

Zespół UMK w swojej części będzie odpowiedzialny za opracowanie kursu, wytycznych dotyczących metodyki oraz podręcznika. Z wypracowanych efektów będą mogły skorzystać zarówno inne uczelnie, jak i UMK. Twórcy projektu liczą, że po zakończeniu programu kurs trafi do oferty zajęć ogólnouniwersyteckich. W ramach tego zadania powstaną także scenariusze do sześciu materiałów wideo z praktycznymi wskazówkami studentów-sportowców, w których podzielą się oni doświadczeniem zdobytym podczas łączenia kariery sportowej ze studiami.

Budżet całego projektu to 250 tys. euro, z czego 45 200 euro otrzyma zespół z UMK. Prace nad jego realizacją będą trwały 2 lata.

Zespół projektowy UMK tworzą dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK; prof. dr hab. Piotr Błajet oraz dr Anna Kola z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych oraz pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Sportowego: Zofia Berlikowska, Tomasz Górzyński (koordynator projektu) i Jan Rosicki.


Winning in life, winning in sport to projekt związany z karierą dwutorową studenta-sportowca. Tematyka jest bliska naszemu Uniwersytetowi i związana z funkcjonującym Programem kariery dwutorowej student-sportowiec. Programem skierowanym do sportowców wysokiego wyczynu, którzy chcą łączyć naukę w uczelni wyższej z edukacją. Założenia projektu Win-Win i Programu odpowiadają na priorytety Komisji Europejskiej wyrażone w Białej Księdze Sportu (EC 2007) oraz wytycznych KE dla kariery dwutorowej (EC 2012). W tej ostatniej zapisano, że promowanie podwójnych karier sportowców jest zgodne z kilkoma celami strategii Europa 2020: zapobieganie przedwczesnemu kończeniu nauki; zwieszenie absolwentów szkół wyższych; zwiększenie szans na zatrudnienie; wzmocnienie efektywności polityk sportowych poprzez zatrzymanie większej liczby utalentowanych i wyczynowych sportowców w systemie sportowym.

W realizacji zadania, obok Uniwersytetu, będą uczestniczyć jako partnerzy Margherita Sport e Vita Basket (Włochy), University of Malta, Aristotle University of Thessaloniki, NYSA Sweden, partnerem stowarzyszonym jest University of Latvia. Koordynatorem projektu będzie Andara Plus (Łotwa). Budżet projektu to 250.000 Euro, z czego 45.200 Euro przypada dla UMK. Projekt zostanie zrealizowany w 24 miesiące.

Projekt Winning in life, winning in sport zakłada osiągnięcie trzech głównych efektów. Po pierwsze stworzenie akademickiego kursu „Umiejętności XXI wieku zdobyte podczas treningów i zawodów sportowych z zintegrowanymi podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania w połączeniu ze sportem oraz innymi wskazówkami dotyczącymi kariery dwutorowej”. Kurs w nowatorski sposób będzie opierał się o umiejętności i doświadczenie zdobywanie przez sportowców podczas treningów i imprez sportowych. Do tych umiejętności zaliczają się zarządzanie czasem, współpraca w zespole, budowanie poczucia własnej wartości, budowanie odporności psychicznej, podejmowanie decyzji oraz zdolności komunikacyjne, które kształtowane są w procesie wieloletniego szkolenia sportowego, a nie zawsze wykorzystywane w życiu osobistym. Planowany kurs ma pomóc zidentyfikować mechanizmy funkcjonowania tych umiejętności w sporcie i przenieść je do życia osobistego, w tym do procesu edukacji w uczelni wyższej.

Dodatkowo zostaną opracowane wytyczne dotyczące wdrażania tego kursu w uczelni wyższej oraz podręcznika na temat tego, jak uczelnia wyższa może wykorzystać karierę dwutorową jako narzędzie promocyjne. Ostatnim efektem będzie opracowanie rekomendacji dotyczącej specjalnego systemu emerytalnego dla zawodowych sportowców.

Zespół projektowy UMK tworzą dr hab. Dominik Antonowicz prof. UMK, prof. dr hab. Piotr Błajet, dr Anna Kola z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych oraz pracownicy UCS Zofia Berlikowska, Tomasz Górzyński (koordynator projektu) i Jan Rosicki. Zespół z UMK będzie odpowiedzialny za opracowanie kierunku studiów „Umiejętności XXI wieku zdobywane poprzez trening i zawody sportowe ..", wytycznych metodycznych oraz podręcznika. W ramach tego zadania powstaną też scenariusze do sześciu samouczków wideo z praktycznymi wskazówkami na temat najważniej wiedzy i doświadczenia w karierze dwutorowej, które będą prezentować studenci-sportowcy.

Po zakończeniu programu jako zespół liczymy na wprowadzenie kursu „Umiejętności XXI wieku zdobyte podczas treningów i zawodów sportowych z zintegrowanymi podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania w połączeniu ze sportem oraz innymi wskazówkami dotyczącymi kariery dwutorowej” do oferty zajęć ogólnouniwersyteckich. Pozwoli to nie tylko na rozbudowanie oferty Programu kariery dwutorowej student-sportowiec o dedykowane sportowcom zajęcia uniwersyteckie, ale przede wszystkim wykorzystanie bagażu umiejętności i doświadczeń sportowych, które mogą zostać wykorzystane przez studentów-sportowców jako kompetencje w życiu osobistym.

pozostałe wiadomości