Gratulacje dla olimpijczyka

Rektor prof. Andrzej Sokala przekazał Mirosławowi Ziętarskiemu wyrazy uznania w imieniu całej społeczności UMK fot. fot. Natalia Wieczorek

Mirosław Ziętarski, student UMK i medalista olimpijski, w Paryżu nie tylko wywalczył brąz, lecz także… zbierał materiały do pracy licencjackiej na temat bezpieczeństwa sportowców w czasie igrzysk. – Gdyby nie program kariery dwutorowej student sportowiec, ten sukces nie byłby możliwy – mówił podczas spotkania z rektorem prof. Andrzejem Sokalą.

Student bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Mirosław Ziętarski wywalczył brązowy medal w wioślarskiej rywalizacji czwórek podwójnych mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W polskiej osadzie płynął razem z Dominikiem Czają, Fabianem Barańskim i Mateuszem Biskupem. Na swoim medalowym koncie Ziętarski ma już kilka spektakularnych sukcesów, m.in. na Mistrzostwach Świata i Europy. Zawodnik AZS UMK Toruń w 2016 roku zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie płynąc w czwórce podwójnej zajął 4. miejsce. Występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (w kategorii dwójek podwójnych) zakończył na 6. pozycji.

12 sierpnia 2024 r. podczas spotkania z rektorem prof. dr. hab. Andrzejem Sokalą Mirosław Ziętarski odebrał list gratulacyjny i nagrodę finansową. Rektor przekazał olimpijczykowi wyrazy uznania w imieniu całej społeczności UMK.

Pańskie osiągnięcie na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu jest dla nas powodem do wielkiej radości i satysfakcji. Jesteśmy szczególnie dumni, że jest pan studentem sportowcem naszego uniwersytetu, ponieważ wykazuje się pan niezwykłą determinacją i skutecznością w łączeniu kariery sportowej z edukacją – powiedział rektor prof. Andrzej Sokala.

Wyjątkowym gestem zrewanżował się także Mirosław Ziętarski, który podarował rektorowi koszulkę reprezentacji Polski ze swoim autografem. Podkreślił wkład władz uniwersytetu w rozwój programu kariery dwutorowej i dodał, że dzięki temu zarówno jemu, jak i rosnącemu gronu sportowców z UMK, udaje mu się łączyć sport na najwyższym poziomie ze studiami.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę reprezentować naszą uczelnię – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu –wyznał Mirosław Ziętarski. – Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie program kariery dwutorowej. Mam świetną współpracę z Uniwersyteckim Centrum Sportowym, które bardzo mnie wspiera m.in. w kontakcie z wykładowcami. Możliwość zdalnej nauki tez bardzo mi pomaga.

Brązowy medalista olimpijski zapowiedział, że teraz zamierza nieco odpocząć od sportu, aby skoncentrować się na pisaniu pracy dyplomowej poświęconej poczuciu bezpieczeństwa sportowców w czasie Igrzysk Olimpijskich.

Spotkanie było okazją, by pogratulować nie tylko Mirosławowi Ziętarskiemu, lecz także osobom zaangażowanym w jego przygotowania do Igrzysk
fot. Natalia Wieczorek

Gratulacje od rektora przyjęli także prezes Akademickiego Związku Sportowego UMK Henryk Boś, prof. dr hab. Piotr Błajet, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, jego zastępca Tomasz Górzyński oraz Zofia Berlikowska z zespołu UCS, którzy byli zaangażowani w przygotowanie Mirosława Ziętarskiego zarówno pod względem jego formy sportowej, jak i mentalnej. W liście gratulacyjnym do prezesa Henryka Bosia rektor podkreślił jego wkład w prowadzenie Związku, który od lat jest kuźnią sportowych talentów. Rektor przypomniał, że wcześniejszymi medalistami Igrzysk Olimpijskich, również reprezentującymi barwy toruńskiego AZS, byli Katarzyna Zillmann (Tokio) i Łukasz Pawłowski (Pekin).

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.