Mamy medal w Paryżu!

Dla Mirosława Ziętarskiego (na zdjęciu pierwszy z prawej) start w Paryżu był trzecim występem w Igrzyskach Olimpijskich fot. Paweł Skraba, ze strony www.torun.pl

Student UMK Mirosław Ziętarski wywalczył brązowy medal w wioślarskiej rywalizacji czwórek podwójnych mężczyzn podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W polskiej osadzie płynął razem z Dominikiem Czają, Fabianem Barańskim i Mateuszem Biskupem.

Polacy, multimedaliści Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy, wymieniani byli w Paryżu w gronie faworytów do olimpijskiego medalu. Przewidywano, że o zwycięstwo walczyć będą z obrońcami tytułu mistrzowskiego z Tokio – Holendrami, a także mocnymi reprezentacjami Włoch i Wielkiej Brytanii.

Tak też stało się na paryskim torze – po zaciętej rywalizacji jako pierwsi do mety dopłynęli reprezentanci Holandii, jak drudzy – Włosi, a jako trzeci – Polacy, broniąc się przed atakującymi podium Brytyjczykami.

Dystans 2000 metrów polska osada przepłynęła w czasie 5:44:59, tracąc do zwycięzców 2'59"
fot. Paweł Skraba, ze strony www.torun.pl

Brąz zdobyty podczas środowych finałów to trzeci medal dla Polski w tegorocznych Igrzyskach w Paryżu (po srebrnym krążku Klaudii Zwolińskiej w kajakarstwie górskim i brązowym medalu w drużynowej rywalizacji szpadzistek), 20. w historii polskiego wioślarstwa olimpijskiego i 301. w dziejach olimpijskich startów polskiej reprezentacji narodowej.

Mirosław Ziętarski (ur. 09. 03. 1993) – student bezpieczeństwa narodowego na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uczestnik Programu Kariera Dwutorowa oraz zawodnik AZS UMK Toruń. W swojej wioślarskiej karierze może pochwalić się takimi osiągnięciami jak mistrzostwo i wicemistrzostwo Europy oraz kolekcją medali Mistrzostw Świata (2017, 2019, 2022, 2023). Zawodnik AZS UMK Toruń w 2016 roku zadebiutował na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, gdzie płynąc w czwórce podwójnej zajął 4. miejsce. Występ na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio (w kategorii dwójek podwójnych) zakończył na 6. pozycji.